20 خواص عسل برای بدن که باورتان نمی‌شود

خواص عسل را در این مقاله با هم مورد بررسی قرار می دهیم. این مقاله در مورد خواص عسل برای تمام ابعاد سلامتی کاربرد دارد. برای مثال خواص عسل برای معده، خواص عسل برای اعصاب، خواص عسل برای کودکان، خواص عسل برای پوست و ترکیباتی که با خواص عسل انجام می گیرد. برای مثال ترکیباتی نظیر خواص عسل و دارچین، خواص عسل و آبلیمو، خواص عسل و شیر، خواص عسل و زنجبیل، خواص عسل و پیاز و..

خداوند در قرآن کریم به اهمیت زنبور و خواص عسل بسیار زیاد تاکید کرده است. و منظور ما هم دقیقا همین خواص عسل ای می باشد که در قرآن به آن اشاره شده است.

خواص عسل و فواید اعجاب انگیز آن برای درمان و بهبود مشکلات گوارشی ، معده، اعصاب ، پوست ، سرماخوردگی ، آلزایمر، پوکی استخوان، اعتیاد، سرطان و خیلی از خاصیت های دیگر که به صورت تحقیقات علمی و پژوهشی در معتبرترین دانشگاه های دنیا اثبات شده را در این مطلب (مقاله)مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خواص عسل بیش از چیزی هست که ما فکر می کنیم یا به آن به صورت علمی رسیده ایم که در یک مقاله(مطلب) مورد بررسی قرار بدیم، اما تلاش میکنیم تا جایی که بتوانیم خواص عسل را بازگو بکنیم.

توجه داشته باشید که اگر قصد خرید عسل دارید، برای اینکه از طبیعی بودن آن مطمئن شوید حتما مطلب تشخیص عسل طبیعی را مطالعه کنید.

خواص دارویی عسل

اکثر انسانها خواص عسل را با خاصیت های دارویی می شناسند. خواص دارویی عسل نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان شناخته شده است و مردم تمام جهان از خواص عسل استفاده می کنند.

عسل خاصیت آنتی بیوتیک دارد و به اندازه کمی خواب آور و کمی هم آرام بخش می باشد. برای رفع یبوست، تسریع التیام زخم ها، و جلوگیری از عفونت زخمها و بدن مفید است. برای خرید عسل می توانید به فروشگاه عسل یک مراجعه بفرمایید.

سه جز بسیار مفید مواد عسل در درمان زخم:

 1. اول اینکه مقدار زیاد قندی است که آب را از داخل زخم جذب می کند و محیط زخم را برای ورود باکتری ناامن می کند.
 2. در اکثر عسل های طبیعی مقداری آب اکسیژنه وجود دارد که برای ضدعفونی کردن زخم عالی می باشد.
 3. بعضی از عسل ها مواد ضد باکتری به نام بره موم یا پروپولیس وجود دارد که در شهد گل ها برای از بین بردن باکتری اقدام می کند. این ماده دقیقا به محیط گل کمک می کند تا میوه آن به ثمر بنشیند. این ماده ضد باکتری هدیه خداوند برای سلامتی میوه ها و گل ها می باشد.

خواص شفابخش عسل طبق شهد گل هایی که زنبور عسل از آن استفاده کرده است متفاوت می باشد.

خواص عسل طبیعی

مهم ترین نکته در عسل طبیعی به دست آوردن آن می باشد. در حقیقت تولید عسل یک فرآیند معمولی نیست، اگر از میزان سعی و تلاش‌هایی که برای به دست آوردن آن انجام می‌شوند اطلاع یابید، بسیار حیرت خواهید کرد.

به گفته متخصصان زنبورداری برای تولید ۵۵۰ گرم عسل، تقریباً ۷۰ هزار زنبور بر روی حدود ۳ میلیون گل پرواز می کنند. (تقریبا ۹۲۰۰ کیلومتر) تا شهد کافی برای تولید ۵۵۰ گرم عسل را به دست آورند.

این فعالیت به مقدار زیادی کار گروهی و صرف زمان و صبر بسیار زیادی نیاز دارد. زنبور عسل دو معده دارد و شهد استخراج شده از گل‌ها را داخل یکی از این معده‌ها ذخیره می‌کنند و از طریق معده دیگر، مواد غذایی و گرده گل خود را هضم می‌کنند.

در معده دوم، شهد جمع آوری شده از گرده گل، با آنزیم‌ها ترکیب می‌شود و هر زنبور این ترکیب را به داخل دهان زنبور دیگری وارد می‌کند. این عمل ممکن است نازیبا به نظر بیاید، اما در اصل کاری بسیار طبیعی است و آن طوری که فکر می کنید، عمل کثیفی نیست.

این کار تا وقتی که مقداری از شهد هضم شود، ادامه خواهد داشت. سپس داخل شان عسل نگهداری شده و زنبورها از بال‌های خود برای باد دهی به شهد مایع و غلیظ‌ تر کردن آن بهره می برند.

بعد از آن، مایع دیگری که برای حفاظت کردن شهد داخل سلول ۶ ضلعی استفاده می‌شود، از معده زنبور خارج می شود و شهد داخل موم زنبور، به جامد تبدیل می‌شود. در ادامه به بررسی خواص عسل برای سلامتی می‌پردازیم تا تعداد افراد بیشتری بتوانند از فواید و خواص  این ماده شفابخش و شگفت انگیز برای سلامتی خود آگاه شوند.

فواید عسل طبیعی

این سوال شاید ممکنه ذهن شما را درگیر بکند خب عسل خوبه یا خاصیت دارد اما اگر ما خواص آن مواد غذایی را که مصرف می کنیم بدانیم اثر آن بیش از قبل خواهد بود. آدم ها از دوران باستان قدیم از عسل به دلیل خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی آن مصرف می کردند.

در واقع، یونانیان، ایرانیان و مصری‌ها خواص عسل طبیعی را که ارسطو نیز در سال ۳۸۴ قبل از میلاد به آن پی برده است را ثبت کرده‌اند. حتی پیامبران هم از جمله پیامبر اسلام بارها به یاران خود و مسلمانان از خواص عسل می گفتند.  عسل بی شک از محصولات بسیار قدیمی است که جایگاه آن به خوبی در دل‌های مردم نفوذ کرده است.

یکی از فواید عسل حذف شکر از سفره های خانه شماست، و می توانید مواد مغذی و سلامتی را وارد زندگی خود بکنید. در واقع، یک قاشق غذاخوری عسل دارای حدود ۷۰ کالری بوده و بدون چربی یا کلسترول می باشد.

عسل سرشار از ویتامین‌ها، آنزیم‌های کم‌مقدار، و مواد معدنی طبیعی مانند کلسیم، سدیم، منیزیم، آهن، فسفات و پتاسیم است. نکته مهمی که وجود دارد این هست که عسل، به کاهش رشد باکتری کمک زیادی می‌کند و خواص آنتی اکسیدانی عسل باعث از بین رفتن مقداری رادیکال‌های آزاد می‌شود.

این ماده بی نظیر ممکنه یکی از خاص ترین شیرین کننده‌ها و نوعی قند کمتر فرآوری شده بر روی کره زمین باشد.

توجه:

البته باید همین جا یک نکته مهم را بگویم که به هیچ نباید به یک نوزاد، عسل داده شود، چون سیستم ایمنی و سیستم گوارشی نوزادان هنوز در حال رشد هستند. احتمالا عسل کمی بوتولیسم دارد و بدن کوچک نوزاد، هنوز برای مبارزه با آن آمادگی خوبی ندارد.

برخی از خواص عسل طبیعی

اگر به هر دلیلی از خواص عسل به نفع خودتان استفاده نمی کنید، بهتر است این کار را سریعا شروع بکنید، چون عسل یک عامل شفابخش عالی برای کل بیماری‌ ها است.

۱کمک به رفع آلرژی:

فواید عسل برای آلرژی

به دلیل خواص ضدالتهابی عسل، این ماده توانایی کم کردن علائم آلرژی را دارد. عسل به دلیل داشتن مقادیر کم گرده گل، به عنوان یک داروی طبیعی انجام وظیفه می‌کند. اگر در فصل آلرژی از خارش چشم و آبریزش بینی اذیت می شوید، عسل می تواند به یاری شما بشتابد.

اگر مقداری از گرده گل موجود در عسل وارد بدن شما شود، آنتی‌بادی‌هایی به وجود خواهد آورد که با آن گرده گل مبارزه خواهند کرد و این یعنی اینکه که در کل بدن شما، یک حالت دفاعی در مقابل آن آلرژی ایجاد خواهد نمود، طوری که با ورود مقداری از گرده گلی که به آن حساس  می باشید، سیستم ایمنی بدن شما به صورت اتوماتیک وارد حالت تهاجمی برای مقابله با حساسیت خواهد شد.

فقط به این دلیل که مقدار خیلی کمی گرده گل وارد بدن شما شده است، سیستم ایمنی شما با حمایت گرده گل به آن حمله کرده و آن را نابود می کند و سیستم ایمنی بدن شما را نیز مقاوم خواهد شد.

مهم است که عسلی را مصرف کنید که از مناطقی برداشت شده باشد که پوشش گیاهی آن با مناطقی که شما زندگی می کند یکی باشد، زیرا این نوع عسل دارای گرده‌های گل بدست آمده از گل‌های جایی که شما زندگی می کنید خودتان خواهد بود.

با خوردن روزانه عسل (یک قاشق چای خوری) بدن شما سیستم ایمنی طبیعی خود را در مقابل ماده آلرژی‌ زا که اغلب باعث پدید آمدن علائم آلرژی در شما می‌شوند، تقویت خواهد نمود.

همیشه به یاد داشته باشید که مصرف عسل را یک یا دو ماه پیش از فصل آلرژی شروع کنید، تا بدن شما وقت کافی برای تقویت ایمنی خود را داشته باشد. برای بدست آوردن محل زندگی خودتان، به فروشگاه‌ های معتبر که در فروش عسل متخصص هستند مراجعه کنید.

۲– افزایش انرژی با عسل

یکی دیگر از خواص عسل مانند خواص ژل رویال افزایش انرژی بدن می باشد. شاید شما هم دچار خستگی های بدون دلیل شده اید. و یا اینکه وقتی شروع به کار کردن می کنید خیلی سریع انرژی تان کم می شود! بی نظیرترین ماده ای می توانم به شما پیشنهاد بدهم تا بدون هیچ عوارض جانبی به خستگی بی مورد بدنتان خاتمه بدهید عسل طبیعی می باشد.

عسل یک انرژی دهنده بسیار موثر و مداوم می باشد. بعضی از مواد قندی که مصرف می کنیم در زمان کوتاهی انرژی را به شدت بالا می برد و سریعا تمام می شود اما عسل به آرامی و به مدت زمان طولانی انرژی را به بدن شما می آورد.

چرا عسل انرژی دهنده ی خوبی می باشد؟

به این دلیل که مقدار زیادی کربوهیدرات در عسل وجود دارد که به آن قند فرآوری نشده هم می گویند. باعث بالا رفتن انرژی در بدن ما می شود.

اگر هر صبح که می خواهید از خواب بیدار شوید اما احساس خستگی در شما وجود دارد از عسل به عنوان یک انرژی دهنده ی عالی استفاده کنید.

در هنگام مصرف عسل گلوکز و فروکتوز موجود در عسل سریعا وارد خون شما می شود. و شما احساس می کنید که انرژی بالایی دارید و می توانید کارها را به سرعت پیش ببرید. بهترین زمان برای گرفتن انرژی لازم روزانه ابتدای هر صبح می باشد.

اگر صبح نمی توانید عسل استفاده کنید حتما در طی روز در فنجان چای یک قاشق کامل عسل بریزید. و میل بکنید.

۳خواص عسل؛ آنتی اکسیدان بسیار بالای عسل

یکی دیگر از خواص مهم عسل آنتی اکسیدان بسیار بالای عسل هست که کمک می کند سیستم ایمنی بدن بسیار قوی شود. این آنتی اکسیدان های موجود در عسل طبیعی در کمتر ماده غذایی یافت می شود. آنتی اکسیدان با از بین بردن رادیکال های آزاد این امکان را برای بدن ما فراهم می کند که به همین راحتی دچار بیماری نشویم.

۴خواص عسل در جلوگیری از رشد عفونت در بدن

خواص عسل در رشد عفونت مانند باکتری و یا قارچ در جهان کاملا شناخته شده است. عسل به دلیل آنتی باکتریال بودن می تواند عفونت های ایجاد شده در بدن را ترمیم کند و به درمان قطعی آن کمک کند.

۵خواص عسل برای معده

خواص عسل برای معده کاملا در بین همه مردم جهان به اثبات رسیده و همین موضوع می تواند به ما این قوت قلب را بدهد که یکی از خواص مهم عسل برای درمان بیماری های معده می باشد.

با خوردن عسل معده شما به صورت راحت تری هضم غذا را انجام می دهد. و در کل نفخ معده را کم می کند. یکی از شایع ترین مشکلات معده مربوط به هضم غذاست که اصطلاحا می گویند غذا سر معده مانده است.

اگر بعد از خوردن غذا دچار ترش کردن معده یا ترش بیش از حد اسید معده می شوید به شما قول می دهم که اگر بعد از غذا عسل طبیعی درجه یک استفاده نمایید این مشکل برطرف خواهد شد.

اگر دچار زخم معده هستید می توانید ژل رویال و عسل طبیعی را با هم ترکیب کنید و به صورت ناشتا استفاده نمایید. این ترکیب برای درمان زخم معده بسیار توصیه می کنیم. زخم معده بیماری خطرناکی است و حتما باید مورد معالجه قرار بگیرد. نکته مهم اینجاست که از نوشیدن چای بیش از ۳ استکان در روز جدا خودداری کنید.

۶خواص عسل برای پوست

پوست انسان نیاز به ویتامین و مواد معدنی بالایی دارد تا سلامتی خود را به صورت طولانی مدت حفظ کند. عسل به راحتی از طریق پوست جذب می شود. به همین دلیل بیش از حد تصور شما ماسک عسل وجود دارد که می تواند برای سلامتی پوست شما مفید باشد.

البته با خوردن عسل طبیعی می توانید به شادابی سلامتی پوست خودتان تاثیر بگذارید. عسل با انواع ویتامین که در همین صفحه مورد بررسی قرار گرفته یک منبع ارگانیک برای حفظ سلامتی پوست شماست.

خواص عسل برای انواع مشکلات پوستی

 • از بین بردن زگیل
 • درمان آکنه یا همان جوش
 • سفید کردن پوست
 • کمک به بهبود سوختگی
 • کمک به شادابی مو

ویتامین هایی که عسل دارد

ویتامین ها بخش خیلی مفید و ارزشمند عسل هستند که برای انسانها از ارزش بالایی محسوب می شود. تقریبا می توان گفت که بخش جدایی ناپذیر خواص عسل ویتامین هایی است که در عسل وجو دارند. بعضی از ویتامین ها در بدن انسان ساخته نمی شود و بدن از بیرون این ویتامین ها را دریافت بکند.

ویتامین A

برای اینکه به ویتامین A دسترسی داشته باشیم. می توانیم به سه شکل به آنها دسترسی داشته باشیم که به این صورت است.

 1. بدن حیوانات
 2. گیاهان
 3. میوه ها

ویتامین A به شکل بلورهایی به رنگ زرد روشن تا زرد سیر است که در چربی ها حل می شوند و نکته اینجاست که در آب غیر محلول است و از همه جالب تر اینکه در برابر اکسیژن حساس می باشد. در گیاهان ویتامین A نیست اما چیزی شبیه به آن تبدیل به ویتامین آ می شود که اسمش کاروتن است. تبدیل کاروتن به ویتامین آ با حضور پر رنگ ویتامین E راحت تر انجام می شود که هر دوی این مواد در عسل وجود داردویتامین آ برای بیماری های که در این زی لیست می کنم برای بیماران تجویز می شود که همه این بیماری های به خاطر کمبود ویتامین آ هست که خواص عسل همه این موارد را برطرف می کند.

بیماری های مربوط به :

 • روده
 • قند
 • کلیه
 • ضعف چشم
 • نوعی از شب کوری
 • عفونت های پوستی

ویتامین D

ویتامین D در اثر تابش نور آفتاب بر روی سطح پوست ایجاد می شود. حیوانات با لسیدن سطح پوست و پشم یا موی خود این ویتامین ها را وارد بدن خودشان می کنند. ویتامین D یکی از خواص عسل هست و باعث تعادل کلسیم و فسفر را انجام می دهد.

ویتامین E

این ویتامین که یکی از خواص عسل هست به سه شکل در طبیعت پیدا می شود.

 • الفا
 • بتا
 • گاما

هر سه در آب حل نمی شوند. و در برابر اسید ها، نور و حرارت ثابت و نسبت به اشعه ی ماورا بنفش حساس است.

ویتامین K

این ویتامین هم جز جدایی ناپذیر خواص عسل می باشد. ویتامین K به دو شکل در طبیعت یافت می شود.

 • ویتامین K1 که معمولا در سبزی های پر رنگ وجود دارد.
 • ویتامین K2 که معمولا در گوشت و پنیر وجود دارد.

ویتامین K موجود در خواص عسل چه سودی برای سلامتی ما دارد؟

 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه
 • جلوگیری از سرطان پروستات
 • مقاوم در برابر سرطان ریه
 • کمتر در معرض خطر دیابت

ویتامین C

ویتامین C یکی از مهمترین خواص عسل هست. شاید شما هم شنیده اید که یکی از راه های درمان سرماخوردگی خوردن چیزهایی است که سرشار از ویتامین C باشد و احتمالا شنیده اید که خواص عسل و لیمو معجزه ایی در درمان سرماخوردگی می کند. به این دلیل که ویتامین ث یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های موجود در طبیعت است. بدن انسان نمی تواند ویتامین C تولید بکند و به شدت هم به این vitamin نیاز دارد. زنبور عسل قادر به ساختن این ویتامین ث می باشد و آن را به عسل انتقال می دهد.

فواید ویتامین C موجود در عسل

 • جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا
 • جلوگیری از چروک شدن پوست
 • مقاوم در بیماری های چشم
 • کمک به درمان سرطان
 • کمک به سیستم ایمنی بدن
 • سد محکم در برابر سکته مغزی
 • کاهش فشار خون
 • کمک به جذب مواد معدنی
 • جلوگیری از سرطان پوست
 • کلاژن ساز عالی

علائم کمبود ویتامین ث

 • کبودی پوست
 • احساس خستگی در بدن
 • خون دماغ شدن
 • شکسته شدن مو ها
 • ورم لثه ها
 • کندی بهبود زخم
 • تورم در مفاصل های بدن
 • افزایش وزن
 • کاهش متابولیسم بدن
 • احتمال سکته مغزی
 • بالا رفتن فشار خون
 • بیماری های قلبی

Benefits of Honey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *