تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

برای اینکه بتوانیم عسل طبیعی را تشخیص بدهیم باید تعدادی کار ساده انجام بدهیم، تا ازخواص عسل بی بهره نمانیم.

روش هایی که اغلب مردم برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی به کار می برند پشتوانه علمی ندارد و روش های صحیح و قاطع نیست. به این دلیل که عسل دارای خصوصیات پیچیده ای بوده و تحت تاثیر شرایط قرار می گیرد. تشخیص عسل طبیعی از تقلبی از طریق خریداران، بدون اینکه بخواهند از آزمایشگاه استفاده بکنند کار سختی می باشد. اما فروشندگان عسل یا کسانی که با عسل کار می کنند به صورت تجربی می توانند به صورت تجربی عسل طبیعی را تشخیص بدهند که دقیقا قصد ما در این مقاله انتقال همین تجربه به خریداران عسل می باشد.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی:

۱- بهترین و مطمئن ترین روش تهیه عسل طبیعی از فروشگاه معتبر عسل می باشد. به خصوص فروشندگانی که عسل های خود را گارانتی می کنند. به این دلیل که این فروشندگان هیچ ترسی از طبیعی بودن عسل خود ندارند. اغلب این فروشندگان از عسل های خود آزمایش می گیرند و آنها را به خریداران خود ارائه می دهند.

فروشنده معتبر تشخیص عسل طبیعی

۲- میزان رطوبت عسل زیر ۱۹ درصد باشد. برخی از خریداران برای اینکه  بخواهند میزان رطوبت عسل را اندازه گیری بکنند. با برگرداندن شیشه عسل و تولید حباب در داخل شیشه می خواهند از طبیعی بودن آن مطمئن شوند که روش کاملا صحیحی نیست. به این دلیل که عسل تحت تاثیر شرایط محیط قرار می گیرد زمانی که هوا گرم باشد کمی روان می شود و زمانی که هوا سرد باشد کم سفت می شود.

رطوبت تشخیص عسل طبیعی

۳- ساکارز زیر ۵ درصد باشد. ساکارز که در درصد قند عسل را به ما نشان می دهد. اگر زنبور از شکر تغذیه شده باشد درصد ساکارز بیش از ۵ درصد خواهد بود ولی زمانی که زنبور عسل به صورت طبیعی عسل را تولید بکند ساکارز کمتر از ۵ درصد می باشد. این ۵ درصد هم ساکارز مربوط به خود گیاهی می باشد که عسل از شهد آن استفاده کرده پس جای نگرانی برای کسانی که دیابت دارند نیست.

  خواص عسل

۴- شکرک زدن یا تبلور یا بلور شدن(کریستالیزاسیون) زدن عسل از طبیعی بودن آن خبر می دهد نه تقلبی بودن آن شاید الان تعجب کرده باشید به این دلیل که مردم ما فکر می کنند عسل به این علت به اصطلاح شکرک می زند که زنبور از شکر تغذیه شده است ولی اینطور نیست! در این قسمت می گوییم که چرا شکرک زدن علت طبیعی بودن عسل می باشد!

شکرک زدن تشخیص عسل طبیعی

شکرک زدن یا تبلور شدن عسل به این دلیل است که عسل دارای مواد قندی خود یک ماده جامد است که در شرایط خیلی زیادی در حالت مایع است. کمی پیچیده شد اما به این صورت توضیح می دهم که در کل عسل باید به صورت جامد باشد نه مایع و عسل می خواهد به حالت خودش یعنی جامد که همین شکرک زدن می باشد در بیاید. البته که عسل در شرایط دمای بالای ۲۵ یا زیر ۵ درجه سانتی گراد شکرک نمی زند. بهترین دمای شکرک زدن عسل ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد.

خیلی از مردم ما این باور را دارند که عسل شکرک زده فاسد شده یا تقلبی می باشد اما در فرهنگ های اروپایی اکثر به دنبال عسل هایی هستند که شکرک زده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با عسل یک