تشخیص عسل طبیعی از تقلبی و چند راه اشتباه

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی یک کار ساده نیست. اما به شما نشانه هایی می دهیم که می تواند تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را تا حدودی دریابید.

برای اینکه بتوانیم عسل طبیعی را تشخیص بدهیم تا قبل از خرید عسل از طبیعی بودن آن مطمن شویم باید تعدادی کار ساده انجام بدهیم، تا ازخواص عسل بی بهره نمانیم.

روش هایی که اغلب مردم برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی به کار می برند پشتوانه علمی ندارد و روش های صحیح و قاطع نیست. به این دلیل که عسل دارای خصوصیات پیچیده ای بوده و تحت تاثیر شرایط قرار می گیرد. تشخیص عسل طبیعی از تقلبی از طریق خریداران، بدون اینکه بخواهند از آزمایشگاه استفاده بکنند کار سختی می باشد.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

بهترین و مطمئن ترین روش تهیه عسل طبیعی از فروشگاه معتبر عسل می باشد. به خصوص فروشندگانی که عسل های خود را گارانتی می کنند. به این دلیل که این فروشندگان هیچ ترسی از طبیعی بودن عسل خود ندارند. اغلب این فروشندگان از عسل های خود آزمایش می گیرند و اطمینان کامل به عسل های خود دارند.

احتمالات تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

این نکته را همینجا اعلام کنم که این مواردی که در مقاله می خوانید اصلا قابل اثبات نیست و احتمالاتی هستند که مورد بررسی قرار گرفته اند. پس نمی توان به آن توجه زیادی کرد. برخی آنها را کاملا رد می کنند و برخی دیگر آنها را درست می دانند.

۱تشخیص عسل طبیعی با بو:

یک راه احتمالی برای تشخیص عسل طبیعی با بو می باشد، که از نظر علمی به اثبات نرسیده است. زمانی که درب بسته عسل طبیعی باز می شود بوی آن نسبت به گل یا گیاهی آن بوی آن به مشام می رسد. معمولا عسل های طبیعی و خوب یک بوی خوبی و منحصر به فرد به خود را دارد.

البته بو به تنهایی نمی تواند یک فاکتور مناسب برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی باشد. اما می توانیم در کنار بقیه مواردی که در این سایت به آن اشاره شده گذاشته شود تا بهترین نتیجه گیری را داشته باشید.

۲تشخیص عسل طبیعی با مزه و رایحه

یکی دیگر از فاکتورهایی که قابل توجه است و عسل یک به آن بیشتر اهمیت می دهد تشخیص عسل طبیعی با مزه و رایحه آن است.

از آنجایی که عسل طبیعی بسته به گل یا گیاهی که از آن تولید شده مزه و رایحه خاص خودش را دارد برای مثال عسل کنار یا عسل آویشن یا عسل مرکبات عطر و طعم مشخصی دارد. در واقع اگر آن عطر و طعم را به ما ندهد به دو شکل می توان قضاوت کرد.

  •  احتمالا قالب گیاه یا گل کمتری دارد

هر عسل طبیعی که نامی روی آن گذاشته می شود. براساس گیاه قالب آن است. برای مثال عسلی که آویشن نام دارد احتمالا بالای ۶۵ درصد گیاه آن آویشن است. و بقیه موارد مربوط به گیاهان دیگر در طبیعت است. اگر گیاه قالب کمتری داشته باشد مزه و رایحه کمتری دارد.

  •  تقلبی است

عسل تقلبی معمولا اکثر آنها یک طعم و رایحه دارد که مزه یا رایحه خاصی محسوب نمی شود. اما افراد متقلب به عسل تقلبی بو یا رایحه با اسانس را اضافه می کنند.

۳تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با آب

یکی از راه های تقریبا مناسب که می توان یک عسل طبیعی را تشخیص داد همین روش است. مقداری از عسل را داخل آب معمولی نه سرد و نه گرم بریزد اگر عسل به راحتی در آن شروع به حل شدن کرد آن عسل طبیعی نیست اما اگر عسل در آن حل نشد می توان گفت که آن عسل طبیعی می باشد.

البته عسل طبیعی قدرت تحمل در آب ولرم را هم دارد و می تواند را در برابر آب ولرم هم به سختی حل شود. زمانی که عسل طبیعی به صورت عمودی وارد آب می شود معمولا کمتر خم می شود و به صورت صاف وارد آب می شود.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که عسل گون یا عسل مرکبات یا عسل جنگل یا هر عسلی که به دلیل جغرافیایی رطوبت حدودا ۱۹ را دارد این نوع تشخیص برای آنها کاربرد ندارد.

۴تشخیص عسل طبیعی با غلظت آن

غلظت عسل طبیعی یک نشانه خوبی است . اما متاسفانه این فاکتور را می تواند مورد تقلب قرار گیرد. اما به نظر من به راحتی از کنار آن نگذرید. عسلی که غلظت خوبی دارد می تواند نشانه خوبی برای تشخیص عسل طبیعی باشد. البته عسل هایی مانند عسل مرکبات یا گون به مراتب غلظت کمتری نسبت به عسل های دیگر دارند.

۵تشخیص عسل طبیعی با زرده تخم مرغ

این روش از نظر من کاملا رد شده است اما توضیحی می دهم که چه باوری در این مورد هست. برخی می گویند که وقتی عسل طبیعی را با زده تخم مرغ مخلوط کنیم باید زرده تخم مرغ شبیه به زرده پخته شده باشد.

به نظرتان خنده دار نیست! اما عده ای به آن باور دارند و حتی یک بار هم به جواب درستی نرسیده اند.

۶تشخیص عسل طبیعی با تصویر کندو در کاسه

این مورد را از زبان یکی از مشتریانم شنیدم و کاملا بهت زده شدم. یکی از مشتریانم بهم زنگ زد و گفت که عسل طبیعی نیست! وقتی دلیل را پرسیدم گفت کل عسل شما را داخل یک کاسه ریختم و بعد از مدتی تصویر کندو را در کاسه مشاهده نکردم.

این موارد هم حزء موارد خنده دار است. البته من با تمام احترامی که به مشتریانم قائل هستم به صورت کامل آنها را توجیه می کنم تا گول این موارد از تشخیص عسل طبیعی را نخورند.

۷تشخیص عسل طبیعی با تولید حباب در ظرف عسل

برخی از خریداران برای اینکه  بخواهند میزان رطوبت عسل را اندازه گیری بکنند. با برگرداندن شیشه عسل و تولید حباب در داخل شیشه می خواهند از طبیعی بودن آن مطمئن شوند که روش کاملا صحیحی نیست. به این دلیل که عسل تحت تاثیر شرایط محیط قرار می گیرد زمانی که هوا گرم باشد کمی روان می شود و زمانی که هوا سرد باشد کم سفت می شود.

تشخیص عسل طبیعی به صورت واقعی

این مواردی که در زیر اعلام می کنم هیچ کدام خنده دار یا احتمالی نیستند بلکه هر کدام یکی از فاکتورهایی هستند که در کنار یکدیگر تشخیص عسل طبیعی به صورت واقعی را برای ما بیان می کند.

  • میزان رطوبت عسل زیر ۱۹ درصد باشد

این مقدار معین را آزمایشگاه های تخصصی عسل معیار قرار داده اند. رطوبت عسل ارتباط مستقیمی با غلظت عسل دارد. برای مثال عسلی که در شمال کشور تولید می شود رطوبت بالایی دارد و همین موضوع باعث می شود که عسل ها آن مناطق رقیق باشد.

  • ساکارز زیر ۵ درصد باشد

ساکارز که در درصد قند عسل را به ما نشان می دهد. اگر زنبور از شکر تغذیه شده باشد درصد ساکارز بیش از ۵ درصد خواهد بود ولی زمانی که زنبور عسل به صورت طبیعی عسل را تولید بکند ساکارز کمتر از ۵ درصد می باشد. این ۵ درصد هم ساکارز مربوط به خود گیاهی می باشد که عسل از شهد آن استفاده کرده پس جای نگرانی برای کسانی که دیابت دارند نیست.

  •  شکرک زدن یا تبلور یا بلور شدن (کریستالیزاسیون)

شکرک زدن عسل از طبیعی بودن آن خبر می دهد نه تقلبی بودن آن شاید الان تعجب کرده باشید به این دلیل که مردم ما فکر می کنند عسل به این علت به اصطلاح شکرک می زند که زنبور از شکر تغذیه شده است ولی اینطور نیست! در این قسمت می گوییم که چرا شکرک زدن علت طبیعی بودن عسل می باشد!

شکرک زدن یا تبلور شدن عسل به این دلیل است که عسل دارای مواد قندی خود یک ماده جامد است که در شرایط خیلی زیادی در حالت مایع است.

کمی پیچیده شد اما به این صورت توضیح می دهم که در کل عسل باید به صورت جامد باشد نه مایع و عسل می خواهد به حالت خودش یعنی جامد که همین شکرک زدن می باشد در بیاید. البته که عسل در شرایط دمای بالای ۲۵ یا زیر ۵ درجه سانتی گراد شکرک نمی زند. بهترین دمای شکرک زدن عسل ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد.

خیلی از مردم ما این باور را دارند که عسل شکرک زده فاسد شده یا تقلبی می باشد اما در فرهنگ های اروپایی اکثر به دنبال عسل هایی هستند که شکرک زده باشند. دقیقا عسل سفید هم عسل شکرک زده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *