گرده گل چیست؟ و ۱۴ خواص فوق العاده قدرتمند گرده گل

گرده گل یکی از فرآورده هایی است که توسط زنبورها تولید می شود و مانند عسل دارای خواص بی شماری است  گرده گل به عنوان غذای زنبورهای عسل جوان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده محصولی از گرده ی گل، موم، شهد، آنزیم، عسل و ترشحات زنبور عسل است و حاوی مواد مغذی بسیار زیادی از جمله انواع آمینواسید ها، ویتامین ها، اسید فولیک و پروتئین ها و حدود ۲۵۰ ماده موثر دیگر است.

میزان پروتئین گرده گل بسیار بالاست و با پروتئین گوشت می تواند از لحاظ تامین پروتئین جایگزین شود، آمینواسیدهای گرده گل زنبور عسل اکثرا از نوع آزاد است و به راحتی در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. گرده گل به عنوان دارو خواص بی شماری دارد که به تازگی وزارت بهداشت کشور آلمان به طور قطع گرده گل را یک داروی کامل معرفی کرده است.

از گرده گل نمی توان به همین سادگی عبور کرد و آن را نادیده گرفت. خواص گرده گل را می توانیم در مواردی برای درمان بیماری ها استفاده کنیم. شاید باورتان نشود که شما با مصرف گرده گل چه منبع عظیمی از خاصیت های گوناگون را وارد بدن خودتان می کنید.

۱۴ خواص گرده گل که نمی دانید:

در ادامه به بررسی 14 مورد از خواص عالی گرده گل می‌پردازیم

۱منبع غذایی عالی با بیش از ۲۵۰ ماده ی فعال:

مواد غذایی زیاد و متفاوتی در گرده گل وجود دارد که آنرا به عنوان یک منبع غذایی کامل معرفی می‌کند، کربوهیدرات،چربی،آمینواسید و پروتئین و ویتامین ها خصوصا ویتامین های گروه B به وفور در گرده گل یافت می شود. گرده گل یک B کمپلکس کامل می باشد. از B1 گرفته تا B12 در گرده گل یافت می شود. و میزان پروتئینی که در گرده گل هست می توان با گوشت مقایسه کرد. البته این مطالب اقراق نیست.

البته میزان آمینواسیدها به فصول سال و عوامل دیگری نیز بستگی دارد برای مثال میزان آمینواسید جمع آوری شده از درخت کاج ۷درصد ولی از درخت خرما حدود ۳۵ درصد است. با همه ی این موارد در تولید انرژی مورد نیاز بدن از طریق خوردن ،گرده گل به عنوان یک ماده‌ی مفید کاربرد دارد. اگر بخواهیم عدد میانگین آن را محاسبه کنیم حدود ۲۰ درصد را آمینواسیدها به خودشان اختصاص می‌دهند.

  • آمینو اسید سیستین: عنصر اصلی تشکیل دهنده کراتین مو است مقدار آن در کل آمینواسید های گرده گل ۶۰ درصد است. در رشد مو و محافظت از مو می تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند.
  • آمینو اسید هیستیدین:  این آمینو اسید موجود در گرده گل می تواند گلوبول های قرمز خون را افزایش دهد. تقریبا ۱۵ درصد آمینواسید گرده گل را تشکیل داده است.
  • آمینو اسید تریپ توفان: چیزی است که برای حیات انسان ضروری است و باید انسان آن را دارا باشد. میزان آن در گرده گل ۱٫۵ درصد است.
  • آمینو اسید متیونین: این ماده قند خون را تنظیم می کند و به صورتی چربی را متعادل می کند.  تنظیم سلول های کبدی را به عهده دارد. مقدار موجود در آمینو اسید های گرده گل ۱٫۷ درصد است.

۲حفاظت در برابر بیماری های مزمن:

گرده گل دارای طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان هاست، از خواص گرده گل وجود آنتی اکسیدان هایی مانند فلاونوئیدها، کاروتنوئید ها، کورستین، کومپفرل و گلوتاتیون ها است. آنتی اکسیدان های دانه گرده به منبع گیاهی اطراف کند و بستگی دارد و می تواند متغییر باشد. آنتی اکسیدان ها دشمن اصلی رادیکال های آزادهستند. آنتی اکسیدان یک عامل اصلی و مهم از بین بردن انواع سرطان است. به همین دلیل خواص هشتم را به ضد سرطان بودن گرده گل اشاره کردیم.

رادیکال های آزاد دلیل اصلی بیماری های مزمن همچون سرطان و دیابت نوع دو هستند. پس با خرید گرده گل و مصرف مداوم آن می توان تا حدود بالایی آنتی اکسیدان های بدن را افزایش داد.

۳کاهش ابتلا به بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در جهان هستند، رسوب کلسترول ول یپیددررگ ها و عروق خونی از عوامل بروز بیماری های قلبی عروقی است،جالب است بدانید که یکی از خواص گرده گل کاهش میزان کلسترول و لیپید دررگ ها است.مطالعات مشخص کرده که کم بینایی ناشی از گرفتگی عروق به کمک مصرف گرده گل برطرف شده و افراد دوباره بینایی خود را به دست آورده اند.

یکی دیگر ازخواص گرده گل در کاهش بیماری های قلبی اثرآنتی اکسیدانی آن است.آنتی اکسیدن ها مانع از اکسید شدن چربی های عروق خونی می شوند وبه این ترتیب مانع رسوب چربی ها درخون و گرفتگی رگ ها می شوند. همین نکته ظریف و کوچک می تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد. رسوب چربی در خون یک عامل اصلی سکته های قلبی است. گرده گل توانایی مبارزه با این نوع اختلال در بدن را دارد.

۴افزایش عملکرد کبد:

استفاده از فرآورده های زنبور عسل از جمله گرده گل به طورکلی فواید زیادی برای کبد دارد،یکی از دست آوردهای مهمی که با خرید گرده گل و مصرف آن می توانید کسب کنید این است که بدن را از شر سموم خلاص کنید.این موضوع خصوصا برای سموم ناشی از مصرف دخانیات به خوبی انجام می گیرد و با مصرف گرده گل می توان کبد را در سم زدایی یاری کرد.

ترکیب گرده گل و سیاه دانه هم می تواند اثرات خوبی برای عملکرد کبد بگذارد. هدف نهایی ما کمک به بهبود شما در راستای استفاده از محصولات طبیعی است و فقط به شما محصولات طبیعی مانند سیاه دانه را پیشنهاد می کنیم.

۵خواص ضد التهابی:

گرده گل زنبور عسل به طور سنتی باعث کاهش التهابات می شود،درمطالعات جدید بر روی موش ها نشان داده شد که گرده گل می تواند تا ۷۵درصد التهابات رباتی را کاهش دهد. اثرات ضد التهابی آن با چندین دارو ضد التهابی غیر استروئیدی مثل فنیل بوتازون، اندومتاسین، آنالگین و ناپروکسن مقایسه می شود.با مصرف خوراکی و درمانی ذکرشده مصرف و خرید گرده گل به یکی از مسائل روزمره دربسیاری ازکشور های پیشرفته تبدیل شده است.

۶خواص ضد باکتریایی:

خواص گرده گل برای از بین بردن چندین باکتری ازجمله Eccoli مشخص شده است.بخش دیگر خواص ضدباکتریایی گرده گل مربوط به افزایش فعالیت دفاع آلرژیک است که شروع و شدت مواد آلرژی زا را در بدن کاهش می دهد. گرده گل این توانایی را دارد که باکتری هایی که برای بدن مزاحمت ایجاد می کنند از بین ببرد. در واقع این خاصیت همانند عسل طبیعی در یک راستا می باشد.

۷درمان زخم و جلوگیری از عفونت:

گرده گل را می توان به صورت مومیایی یا باند پیچی بر روی زخم ها و سوختگی ها بکار گرفت، خواص گرده گل مشابه سولفادیازین نقره است و یک عامل پوشش دهنده برای زخم هاست که ورود عوامل عفونت زا را به بدن کاهش می دهد.

خواص ضد التهابی،آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی درجلوگیری از عفونت ها و بهبود سریع ترزخم ها تاثیر اصلی را می گذارند.

۸خواص ضد سرطان:

در بیماری سرطان سلول ها رشد بی رویه پیدامی کنند،استفاده از گرده گل به دلیل داشتن آنتی اکسیدان خواص ضد سرطانی دارد اما در بروز بیماری نیز برای درمان بسیار کمک کننده است،گرده گل می تواند آپوپتوز را که مرگ برنامه ریزی شده ی سلول هاست را تحریک کند و رشد تومور را مهارکند. در درمان سرطان های کولون و پروستات همچنین پستان و رحم گرده گل تاثیرات خوبی را نشان داده است.

ضد سرطان بودن گرده گل طبق تحقیقاتی که انجام گرفته شده کاملا اثبات شده است. از بین بردن رادیکال آزاد اولین قدمی است که گرده گل در مبارزه با سرطان انجام می دهد.

۹کاهش علائم یائسگی:

بسیاری از علایم یائسگی از جمله اختلالات خلق وخو، مشکلات خواب و دردهای مفاصل از طریق مصرف گرده گل درمدت زمان مشخصی بهبود پیدا می کند.خرید گرده گل همراه با خرید عسل و استفاده از آن توسط زنان بالای ۳۰ سال می تواند مشکلاتی مانند کلسترول بد خون را نیز کاهش دهد و در واقع بهبود کیفیت زندگی زنان میانسال را به دنبال خواهد داشت.

۱۰افزایش طول عمر:

ازخواص گرده گل زنبور های عسل می توان این را گفت که به دلیل افزایش جذب منابع غذایی مفید به طول عمر سرعت سوخت وساز کمک می کند.

تحقیقاتی نشان داده که مصرف گرده گل می تواند جذب فسفروکلسیم را افزایش می دهد و یا در مطالعات دیگری افزایش جذب آهن و ویتامین C مشخص شده است. این فرآیند ها با بهبود سوخت وساز بدن و کاهش رادیکال های آزاد به افزایش طول عمر کمک می کند.خرید گرده گل و مصرف دائمی آن به کسانی که به طول عمر فکر می کنند پیشنهاد می شود.

۱۱سلامت پوست:

از گرده گل برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما استفاده می شود و برای نرم شدن پوست صورت و بدن می تواند به عنوان یک لوسیون عالی استفاده شود،وجود ویتامین های گروه B نیز در روشن شدن و بازسازی پوست تاثیرگذار است.

۱۲مشکلات گوارشی:

در گرده گل مواد معدنی فراوانی وجود دارد علاوه بر این آنزیم ها یی که مشابه آنزیم های بدن انسان هستند نیز وجود دارد که به عمل گوارش کمک می کند، برخی ازآمینواسیدها و ویتامین هستند که در بدن وجود ندارد و باید آنها را از منابع غذایی و دارویی به دست آورد.گرده گل با قراردادن بخش عمده ای از این مواد در دسترس بدن سبب بهبود عملکرد سیستم گوارشی می شود.

۱۳درمان اعتیاد:

ازخواص گرده گل این است که با سرکوب هوسها و کاهش ضربان می تواند در دوره درمانی اعتیاد از آن استفاده کرد.با توجه به اینکه گرده گل خواص ضد هوسهای هیجانی دارد می توان از آن برای کاهش وزن نیز بهره گرفت البته در این مورد هنوز اطلاعات دقیقی دردسترس نیست.

۱۴افزایش باروری:

ازگرده گل به عنوان داروی افزایش میل جنسی درمردان وزنان استفاده می شود و از آنجایی که باعث تحریک تخمدان ها و مرتب شدن قاعدگی می شود و در مردان مشکلات مربوط به پروستات را حد بالایی برطرف می کند می توان برای داشتن باروری سالم از یک دوره درمانی ازخواص گرده گل بهره برد.

در انتها:

می توانید گرده گل را برای درمان و استفاده از خواصی که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم استفاده نمایید و خرید گرده گل زنبور عسل را با خیال راحت انجام دهید و از تمام خواص ذکرشده برای آن بهره گرفت. عسل یک با کیفیت ترین گرده گل را برای به مشتریان خود ارائه می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *