خواص عسل برای اعصاب و مشکلات ناشی از آن

عسل یکی از بی نظیرترین ماده ای هست که تا به حال شناخته شده است این مقاله یعنی خواص عسل برای اعصاب به شما دید خوبی می دهد تا کمی تغییر در سبک تغذیه خود داشته باشید.

در زندگی عصر نوین با توسعه صنایع و شهرنشینی عوامل زیادی به وجود آمده که فرد را در معرض ریسک و فشار های عصبی قرار می دهد، اضطراب و بیماری، آلودگی هوا و ترافیک شهری، ضربه های شدید روحی و فکری و عوامل دیگر که می توانند دستگاه عصبی انسان را درگیر کند و باعث بروز بیماری های روحی و عصبی شوند.

برای کاهش استرس و افزایش مقاومت بدن در برابر عوامل استرس زا خواص عسل برای اعصاب یکی از راه حل های مناسب است که پیشینه درمانی آن نشان می دهد که تا چه حد توانسته دراین مسیر مفید واقع شود.

از خواص عسل برای اعصاب می توان این را گفت که حاوی دو نوع قند است که گلوکز و فروکتوز نام دارد؛ این قند ها سوخت رایج بدن را تامین می کنند. بدن انسان و خصوصا مغز نیازمند این است که همواره به قند دسترسی داشته باشد،از ویژگی های گلوکز و فروکتوز موجود در عسل این است که به سرعت در خون منتشر می شوند و به بافت های مغز می رسند.

یکی دیگر از خواص عسل برای اعصاب وجود صمغ است که می تواند جداره رگ ها را نرم کند و از خشکی آن بکاهد بنابراین در انتقال قند به سیستم عصبی سرعت بیشتری می بخشد ،تغذیه نورون های عصبی تاثیر مستقیم بر همه اعضای بدن و فعالیت آنها می گذارد و از بسیاری از ناهنجاری های عصبی و روانی جلوگیری می کند.

توجه داشته باشید که اگر قصد خرید عسل دارید، برای اینکه از طبیعی بودن آن مطمئن شوید حتما مطلب تشخیص عسل طبیعی را مطالعه کنید.

خواص عسل برای اعصاب در یک نگاه

  • کاهش استرس
  • تقویت حافظه
  • بهبود کم خوابی
  • تنظیم کردن خواب
  • بهبود میگرن
  • کمک به درمان افسردگی
  • کاهش عصبانیت

ویتامین های مرتبط به اعصاب

خواص عسل برای اعصاب وجود ویتامین D در عسل می باشد ویتامین D یکی از ویتامین های محلول در چربی است که در عسل طبیعی وجود دارد، خواص ویتامین D در ذخیره سازی کلسیم و استخوان سازی بر کسی پوشیده نیست و نمی توان آن را منکر شد.

اما ویتامین D موجود د رعسل با تنظیم فسفر و کلسیم در درمان افسردگی بسیار تاثیرگذار است، افراد دچار کمبود ویتامین D بی قرار هستند و دچار خستگی و بی حوصلگی می شوند که از مشکلات عصبی رایج است با مصرف عسل تا حدود بالایی جبران می شود. ویتامین D در بانوان معمولادرحد پایینی قرار دارد و کسب آن از روش غذایی به روش های دارویی ارجحیت دارد.

یکی از خواص عسل برای اعصاب بهبود آلزایمر است. آلزایمر بیماری عصبی است که درمان آن تاکنون نتیجه خاصی نداشته است اما عوامل ایجاد آلزایمر تا حدود زیادی کشف شده است از عوامل تاثیرگذار در بروز بیماری آلزایمر می توان تغذیه ی نامناسب،استرس و اضطراب و عوامل ژنتیکی،آلودگی هوا و سموم دانست.

مصرف عسل با کاهش عوامل استرس زا و همچنین وجود ویتامین های C و E از بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون پیشگیری می کند و باید به صورت روزانه از آن استفاده نمود.

مصرف عسل در شب با تامین گلیکوژن کبد از استرس های بدن می کاهد بنابراین عوامل بروز آلزایمر را با مصرف عسل می توان کاهش داد.امروزه در بررسی چند نوع عسل طبیعی این نتیجه به دست آمده که دارای ماده ای ضد استیل کلینستراز است که از بروز بیماری های تحلیل عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر جلوگیری می کند.

مغز یک عضو است که از گلوکز تغذیه می کند. وقتی غذا می خوریم مغز هم تغذیه می شود. با این حال، مغز عضوی است که اجازه ذخیره انرژی زیادی را نمی دهد. بنابراین، مشکلات و نقص در بین وعده های غذایی، در طول خواب شب و یا در طول تمرینات فیزیکی هنگامی که نیازهای گلوکز بزرگتر می شود، ظاهر می شود.

در این دوره ها مغز شما هنوز نیاز به انرژی دارد. این انرژی از گلیکوژن به دست می آید. عسل به راحتی به گلیکوژن تبدیل می شود و در کبد ذخیره می شود، به طوری که مغز را در تمام طول شب می تواند تغذیه کند. با توجه به این که ظرفیت ذخیره سازی کبد با وزن بدن، سن و وضعیت سلامتی عمومی تعیین می شود، مهم است که مقدار مناسب عسل را که برای شما مناسب است، پیدا کنید و از آن استفاده نمایید.

خواص عسل برای اعصاب در طب جدید و طب سنتی

در طب جدید و طب سنتی که امروزه احیا شده برای بسیاری از مشکلات عصبی ازجمله اضطراب و تشویش و بی خوابی پزشکان عسل طبیعی را تجویز می کنند و البته از ترکیبات دیگری نیز در کنار عسل استفاده می کنند که خاصیت درمانی عسل را دو چندان می کند.

برای مثال خوردن عسل با زنجبیل تازه می تواند حافظه را قوی کند و یا خوردن عسل و کندر از زوال عقل جلوگیری می کند. درعسل طبیعی ترکیباتی هست که عملکردآن شبیه تریپتوفان است یکی از خواص تریپتوفان ویژگی آرامش بخشی آن است

1- خواص عسل برای اعصاب مرتبط به بی خوابی

بامصرف عسل آرامش اعصاب افزایش می یابد و راحت به خواب می رویدبی خوابی به خودی خود یکی از مشکلات عصبی محسوب می شود چرا که بی دلیل بی خواب نمی شوید و دلیل آن می تواند مشکلات مغزی عصبی یا بیماری های قلبی باشد البته ممکن است به دلایلی چون اضطراب روزانه یا فکر و خیال هم بی خواب شوید به هرحال با هر دلیلی بی خوابی عوارض زیادی دارد که کاهش حافظه و سستی وکم اشتهایی برخی از این عوارض است.

یکی از هورمون های مهم در دستگاه عصبی سروتونین است این ماده نقش های بسیاری دربدن دارد از جمله آنکه در ایجاد خواب راحت به شما کمک می کند.تاثیر سروتونین بر معده سبب آرامش معده وبهبود فعالیت آن می شود.سروتونین همچنین سبب بهبود حافظه و کاهش استرس و اضطراب در بدن می شود.

مصرف عسل دربدن سبب آزاد شدن سروتونین می شود بنابراین مصرف آن قبل از خواب سبب افزایش کیفیت خواب می شود.البته ازنظرحکیم ابن سینا درمصرف بالای عسل درهنگام خواب نتیجه عکس گرفته می شود و در واقع عسل سبب بی خوابی می شود و البته این موضوع برای افرادی که نیاز به هوشیاری در شب دارند می تواند مفید واقع شود.

2- خواص عسل برای اعصاب بیماری میگرن

مصرف عسل می تواند میگرن و سردرد را معالجه کند. میگرن به دلایل مختلفی می تواند پیش بیاید و از دلایل اصلی آن فشار عصبی و روانی است عسل با تقویت سیستم عصبی و آرامش بخشی فشارهای عصبی را کاهش می دهد.

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد امروزه یکی از عوامل اصلی میگرن مشکلات روده و یبوست است،همانطور که می دانیم در درمان مشکلات و عفونت های روده عسل بسیار قوی عمل می کند و به طور غیر مستقیم با درمان مشکلات معده و روده در برطرف کردن مشکلات میگرن تاثیر گذار است.

آنتی اکسیدان های عسل برای متعادل کردن فشار های عصبی و از بین بردن رادیکال های آزاد بسیار موثر است ،وجود اسیدهای آمینه مختلف ازجمله فنیل آلانین و گلوتامیک اسید افزایش تمرکز و تقویت حافظه را سبب می شود.

برای تقویت حافظه بهتراست عسل را با کندر مصرف کنید برای این کار باید کندر را به خوبی بسایید و آن را با عسل طبیعی ترکیب کنید،خوردن این ترکیب حافظه را قوی می کند و سرعت به یاد آوردن افراد را بالا می برد.

3- خواص عسل برای اعصاب مرتبط به افسردگی

دردرمان افسردگی نباید ازخواص شاداب کنندگی عسل غافل شد عسل طبیعی حاوی ترکیباتی مانند کامپفرول و کوئرستین است. این مواد به طور طبیعی شادابی و نشاط آورند و در بهبود علایم افسردگی تاثیر گذارند. در طب سنتی افسردگی از سردی مغز ناشی می شود بنابراین عسل را با عرق بهارنارنج و فرنجمشک مخلوط کنید و شبها برای پیشگیری از افسردگی مصرف کنید.

مصرف عسل به همراه شیر انرژی ازدست رفته را به سرعت باز می گرداند و به همراه آب و آبلیموی تازه می توان یک نوشیدنی آرامش بخش و انرژی زا تهیه کرد.

تحقیقات نشان می دهد که عناصر پلی فنول عسل می توانند در بازیابی سیستم های دفاع ضد عفونی سلولی دخالت می کنند و استرس اکسیداتیو را از بین ببرند. پلی فنل های عسل همچنین به طور مستقیم در فعالیت های آپوپتوتیک دخالت دارند ومی توانند موجب کاهش التهابات عصبی ناشی از میکروگلاییا شوند.

درتحقیقی درباره زنان در دوره یائسگی محققان به این نتیجه رسیدند که در این دوران میزان استروزن بدن آنها تغییر می کند و این موضوع به طور مستقیم تاثیرات مختلفی را بر عواطف و احساسات آنها بر جای می گذراد. در این تحقیق به مدت شانزده هفته با مصرف عسل تغییرات حاصل بررسی شد و نتیجه آن این بود که میزان استروژن در این زنان به طور چشمگیری متعادل شد.

امروزه با افزایش تولید عسل تقلبی و مصنوعی متاسفانه نظر اکثریت مردم نسبت به فواید عسل تغییر کرده و عوارض عسل های تقلبی سبب شده ازخواص دارویی عسل های طبیعی صرفه نظر کنند،پیداکردن عسل صد درصد طبیعی می تواند انرژی و آرامش را به زندگی شما اضافه کند،درکشور های غربی از ترکیبات مختلف عسل استفاده می کنند.

یکی از جدیدترین محصولات ترکیب عسل با قهوه است که به اعتقاد آنها به افزایش تیزهوشی و هوشیاری کمک می کند و صبح را برای رهایی از خواب آلودگی با این ترکیب قدرتمند آغاز می کنند. مصرف روزانه یک قاشق عسل ساده ترین راه بهره مندی از این ماده غذایی ارزشمند است که گنجاندن آن در برنامه غذایی همانند یوگا کیفیت زندگی را تغییر می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *