11 خواص عسل و دارچین که قطعا آنها را نمی دانید

عسل و دارچین از مواد در دسترسی هستند که ترکیب آن در کنار هم به درستی و هوشمندانه انجام گرفته است. عسل و دارچین دو ماده مکمل بسیار خوبی برای یکدیگر هستند و وجود ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها و مواد موثره این دو ماده در کنار یکدیگر و همچنین همسو بودن خواص عسل و دارچین باعث شده در درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلات از این ترکیب جادویی استفاده شود.

یکی از مهم ترین خواص عسل و دارچین برای قلب می باشد. در این مقاله به خواص عسل و دارچین برای پوست و مو هم می پردازیم.

شاید اشاره به برخی از خواص عسل و دارچین خالی از لطف نباشد و ما را در استفاده بیشتر از آن ترغیب کند.

خواص عسل و دارچین در یک نگاه

 1. پیشگیری از آلرژی با دارچین و عسل
 2. برای گزیدگی حشرات
 3. خواص عسل و دارچین برای بوی بد دهان
 4. درمان و کاهش علائم دیابت
 5. فواید عسل و دارچین برای سیستم ایمنی بدن
 6. بهبود عفونت دستگاه ادراری (مثانه)
 7. خواص عسل و دارچین برای کمک به باروری
 8. درمان معده و سو هاضمه
 9. جلوگیری از ریزش مو
 10. محافظت از قلب
 11. کم کردن درد مفصل ها

۱- خواص عسل و دارچین برای پیشگیری از آلرژی

با مصرف ترکیب عسل و دارچین می توان تاحدود زیادی علایم مربوط به آلرژی خصوصا آلرژی های فصلی ناشی از گرده ی گیاهان را کاهش داد.از آنجایی که عسل طبیعی حاوی مقداری از انواع دانه های گرده می باشد مصرف عسل در آلرژی های ناشی از گیاهان همان منطقه بسیار تاثیر گذار است.

از طرفی با بررسی های مواد موثره دارچین دیده شده که دارچین در کاهش حساسیت های پوستی بسیار قوی عمل می کند و تحقیقات درباره یک نوع بخصوص از عوامل حساسیت زا به نام مایت خانگی اثر دارچین را در بهبود علایم حساسیت تایید می کند.

درمصرف خوراکی ،روزانه از ترکیب برابر عسل و دارچین ترکیبی موثر در پیشگیری از آلرژی بدست می آید که می تواند مقاوت بدن را در برابر عوامل آلرژی زا بالا ببرد. همچنین در حساسیت های پوستی میتوان از ترکیب عسل و دارچین به مقدار برابر بر روی پوست استفاده کرد و شاهد بهبودی علایم پس از دوره ای کوتاه بود.

۲- خواص عسل و دارچین برای گزیدگی حشرات

برخی از حشرات موزی بسیار آزار می دهند. مخصوصا جاهایی که حشرات زیادی مانند شمال کشور وجود دارد. شما با ترکیب دارچین و عسل می توانید از سوزش و گزیدگی که بسیار آزاردهنده است راحت شوید.

خواص عسل و دارچین همچنین می تواند حساسیت و خارش ناشی از گزیدگی توسط حشرات را به طرز چشمگیری کاهش دهد.برای کاهش حساسیت ناشی از گزیدگی باید خمیری از عسل و دارچین و آب تهیه کنید و آنرا به محل گزش بمالید. توجه کنید که نسبت مقدار عسل به آب و دارچین به این صورت است یک قاشق عسل،دو قاشق آب و نصف قاشق دارچین هست.

۳- کمک به درمان بوی بد دهان

بوی بد دهان عوامل مختلفی دارد که میتواند در اثر خوردن ماده غذایی یا بیماری های مختلف باشد. یکی از فواید عسل و دارچین درمان برخی از این علایم است برای مثال بوی سیر توسط عسل گرفته می شود و با بوی دارچین می توان فضای دهان را خوشبوتر کرد. همچنین سندرم (ایستایی چی) نیز به عنوان یکی از بیماری ها توسط عسل و دارچین قابل کنترل است. پس یکی از خواص عسل و دارچین از بین بردن بوی بد دهان است.

پیشنهاد می کنم امتحان کنید بعد از غذایی که پیاز خوردید می توانید از عسل و دارچین استفاده کنید تا مشاهده کنید که بوی دهان شما چقدر کم می شود. مخصوصا زمانی که حواستان نیست و از سیر و پیاز استفاده می کنید و چند دقیقه بعد یک جلسه مهم کاری دارید.

۴- خواص عسل و دارچین برای درمان و کاهش علایم دیابت

یکی از ویژگی های عسل طبیعی این است که قند فروکتوز آن نسبت به گلوکز مقدار بالاتری دارد و این امر باعث میشود بیماران دیابتی راحت تر از آن استفاده کنند، اگر چه که قند فروکتوز نیز مجددا به قند گلوکز تبدیل می شود اما با مصرف به اندازه عسل در بیماران دیابتی می توان شیرین کننده های دیگر مانند شکر را کنار گذاشت که سبب کاهش دریافت گلوکز در بدن می شود.

در کل عسل طبیعی می تواند به کنترل قند خون بسیار موثر باشد و دلیل آن طبیعی بودن آن است و در بدن کاملا استفاده می شود. توصیه می شود به جای قند از عسل طبیعی استفاده کنید.

از طرف دیگر کاهش وزن یکی از مهم ترین عوامل در کنترل بیماری دیابت است، با مصرف دارچین و عسل تاحدود زیادی کاهش وزن حاصل می شود. عسل می تواند با خاصیت چربی سوزی به کاهش وزن کمک کند و دارچین از طریق کاهش اشتها در کاهش وزن کمک کننده است.

می توان مهم ترین نقش در کاهش قند خون را به ترکیبات دارچین نسبت داد، چرا که می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و این مهم ترین و کاربردی ترین راه مقابله با بیماری دیابت است. از ترکیب خواص عسل و دارچنین می توان برروی زخم های بیماران دیابتی استفاده نمود که با توجه به خواص ضد میکروبی آن روند بهبود زخم ها تسریع می کند.

در مجموع خواص عسل و دارچین در درمان ،پیشگیری و کاهش علایم بیماری دیابت نوع دو بسیار تاثیر گذار بوده ولی باید در مصرف آن با پزشک مشورت نمود و از مصرف بالای آن خودداری کرد.

نحوه استفاده از عسل و دارچین:

برای استفاده خوراکی مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین را به شکل خمیر در آورید و آن را مصرف کنید.

۵بهبود سیستم ایمنی بدن:

با توجه به خاصیت ضد باکتریایی و میکروبی قوی این ترکیب سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی افزایش می یابد اما وجود آنتی اکسیدان ها در فواید عسل و دارچین همچنین وجود آهن و ویتامین های مختلف ، گلبول های سفید بدن را برای مقابله با عوامل بیگانه قوی تر می کند. البته که مصرف روزانه عسل به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد.

۶خواص عسل و دارچین برای بهبود عفونت های دستگاه ادراری:

عفونت دستگاه ادراری و مثانه یکی از مهم ترین عوامل باکتری می باشد. با انجام بررسی ها توسط محققان برای درمان گیاهی اینگونه عفونت ها مشخص شد دارچین مهم ترین گیاه در کنترل و کاهش این عفونت هاست.

در رابطه با عسل از خاصیت انتی اکسیدانی آن باید گفت که در جلوگیری از پیشرفت بافت سرطانی مثانه کمک می کند. در کنترل عفونت، عسل خاصیت ضد باکتریایی خوبی دارد و دلیل آن علاوه بر اسیدی بودن وجود پراکسید هیدروژن است. این ماده مهم نقش مهمی در نابود کردن باکتری ها دارد و به همین جهت در عفونت های ناشی از سوختگی نیز بسیار کاربرد دارد.

نحوه استفاده از عسل و دارچین برای عفونت ادراری:

کنترل بیماری های عفونی دستگاه ادراری از طریق خواص عسل و دارچین با مصرف دو قاشق دارچین و یک قاشق عسل در آب ولرم انجام میگیرد که در موارد شدید عفونی باید در کنار آن از درمان دارویی استفاده نمود.

۷خواص عسل و دارچین برای بارداری:

برای درمان مشکلات باروری مردان و زنان در طب قدیم همواره از خواص عسل و دارچین سخن گفته شده است. البته که خود خواص عسل در دوران بارداری کاربرد دارد اما می خواهیم با این ترکیب اثرات خاصیت را بیشتر بکنیم.

از دارچین برای درمان کیستهای تخمدان ها استفاده می شود و با تحریک قاعدگی باعث منظم شدن قاعدگی و کاهش درد و عوارض آن می شود. عسل نیز می تواند تخمدان ها را تحریک کند و با افزایش کیفیت تخمک ها باروری را افزایش دهد.

خواص عسل و دارچین برای مردان اینکه باعث تقویت اسپرم ها می شود و از طریق بالا بردن قوای جسمی به داشتن باروری سالم در زوجین کمک می کند.

نحوه مصرف عسل و دارچین برای درمان باروری:

برای مصرف باید دو قاشق عسل با یک دوم قاشق دارچین ترکیب کرد و پیش از خواب آنرا میل بفرمایید. برای بانوان و آقایان به همین شکل می توانید استفاده کنید. اگر در فصل تابستان می خواهید استفاده کنید اگر گرم مزاج هستید از دارچین کمتری استفاده کنید. در فصل سرما این مقدار مناسب می باشد اما می توانید تا حدی بیشتر استفاده کنید.

۸سوءهاضمه ومشکلات معده:

از خواص دیگر عسل و دارچین می توان تاثیر آن در بهبود مشکلات گوارشی دانست.در ابتدا خود عسل به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند هیچ گونه عوارض گوارشی را بوجود نمی آورد و می تواندجای گذین مناسبی برای انواع غذاها و خوراکی ها باشد علاوه بر این خود خواص عسل برای معده به خوبی تاثیر گذار بوده و می تواند سوء هاضمه را بهبود بخشد.

از خواص ضد باکتریایی عسل که در بالا نیز به آن اشاره شد در محیط معده و روده نیز می توان استفاده کرد و میزان باکتری های هلیکوباکتر پییلوری را تنظیم نمود. وجود این باکتری ها برای عملکرد معده ضروری است اما تکثیر و فعالیت بیش از حد آن سوءهاضمه ایجاد می کند اما می توان به کمک عسل میزان این باکتری را محدود کرد.

عسل همچنین در محیط روده می تواند زخم های روده را ترمیم کند و نفخ را کاهش بدهد.

در کنار عسل، دارچین نیز خواص ویژه ای در بهبود مشکلات معده دارد. دارچین می تواند دمای معده را کاهش دهد و از طریق کاهش حرکات معده در کاهش باد معده موثر است. دارچین می تواند ماهیچه های معده را آرام کند.

طریقه مصرف عسل و دارچین برای مشکلات معده:

دارچین در کنار عسل ترکیبی عالی برای افزایش قوای دستگاه گوارش است. از خواص عسل و دارچین برای کاهش هلیکوباکتر به صورت ناشتا باید استفاده کرد و برای درمان سوءهاضمه بهتر است پیش از غذا مقداری دارچین را به همراه دو قاشق عسل میل کنید.

۹خواص عسل و دارچین برای جلوگیری از ریزش مو:

ترکیب خواص عسل و دارچین در کاهش میزان شوره سر موثر است. و می تواند ریزش مو را کاهش دهد همچنین با تاثیر بر هورمون های زنانه در ریزش موی ناشی از یائسگی نیز تاثیر گذار است. برای درمان ریزش مو توسط عسل و دارچین باید قبل از ورود به حمام آن را بر روی سر گذاشت و به مدت بیست دقیقه بر روی سر باقی بماند.برای گرفتن نتیجه بهتر میتوان به این ترکیب کمی روغن زیتون اضافه کرد.

۱۰خواص عسل و دارچین برای قلب:

ترکیب خواص عسل و دارچین در بیماری های قلبی و عروق به خوبی کمک کننده است. روش های گوناگونی از کمک این دو ماده مفید به پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی وجود دارد. از دلایل بیماری های قلبی می توان به بالا بودن کلسترول بد اشاره کرد که با رسوب در عروق در موارد شدید سبب سکته های قلبی ومغزی می شود.

عسل با جذب سریع توسط معده تخمیر الکلی انجام نمی دهد و از آنجایی که اسید های آزاد ایجاد می کند با نفوذ در چربی ها باعث کاهش کلسترول بد می شود. خواص عسل و دارچین می تواند آریتمی قلب را بهبود بخشد و با کاهش کلسترول جریان خون را روان و آسانتر می کند، با افزایش سن عروق خونی خاصیت کشسانی کمتری پیدا می کنند که با فشار خون بالا امکان پاره شدن آن وجود دارد.

عسل و دارچین می تواند کشسانی عروق را افزایش بدهند. دارچین نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در کاهش رادیکال های آزاد کمک می کند و از ابتلا به بیماری های قلبی می کاهد. استفاده از دارچین در غذاها برای کاهش میزان چربی به صورت علمی تایید شده و می تواند ماده ی مفیدی برای سلامت قلب و عروق و فشار خون باشد. با مصرف عسل و دارچین ، فشارخون را تنظیم می کنید.

استفاده از خواص عسل و دارچین برای سلامت قلب و عروق و کاهش میزان کلسترول در ابتدای صبح بهترین نتیجه را دارد و می توان از این ترکیب به همراه نان در وعده صبحانه استفاده کرد.

۱۱خواص عسل و دارچین برای کاهش درد مفصل ها:

یکی دیگر از خواص عسل و دارجین کاهش التهابات است ،این التهابات می تواند در اثر زخم یا عفونت باشد و هم در اثر تورم و به صورت موضعی. در هر دو حالت وجود آنتی اکسیدان های طبیعی و همچنین فلاونوئیدها باعث کاهش درد و تورم می شود.

دربیماری های مربوط به مفاصل که در اثر آسیب به بافت استخوان و غضروف به وجود می آید ترکیب عسل و دارچین علاوه بر کاهش درد و تورم با افزایش جذب کلسیم و کاهش وزن می تواند به صورت غیر مستقیم در درمان و کاهش علائم این بیماری ها کمک کنند.

برای نتیجه بهتر در کاهش درد و تورم مفاصل باید به مخلوط عسل و دارچین مقداری روغن زیتون افزود و به صورت موضعی در محل درد قرار داد وآن را با پارچه ای بست تا اثر معجزه آسای این ترکیب را دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *