خواص عسل برای کودکان

از خواص عسل های طبیعی بسیار گفته می شود و در دنیای امروز به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند و پرانرژی با فواید دارویی فراوان مطرح است، استفاده از عسل های اصل به تنهایی هم بسیار مفید است ولی ترکیبات خوب و ارزشمندی را نیز با بسیاری از مواد غذایی دیگر تشکیل می دهد که خواص این ماده غذایی را دو چندان می کند.

می توان به جراًت گفت که عسل طبیعی برای سنین مختلف توصیه می شود و به جز موارد نادر مانند نوزادان و افراد دارای حساسیت به عسل و بیماران خاص منع مصرفی برای آن وجود ندارد. در کودکان مصرف عسل به رشد جسمی و ذهنی آنها کمک می کند و بهتر است در برنامه غذایی کودکان گنجانده شود.کودکان با مصرف عسل طبیعی کم کم به طعم و عطر آن عادت می کنند و می توانید این ماده غذایی گرانبها راجایگزین خوراکی های مصنوعی دیگر برای آنها کنید.
برای آشنایی بیشتر با خواص عسل برای کودکان سعی شده برخی از این فواید عنوان شود به امید آنکه کودکان سالم و پرانرژی در خانواده ها رشد یابند. پیش از شروع مطلب ذکر این نکته حیاتی است که نباید به هیچ عنوان از عسل برای تغذیه کودکان زیر یک سال استفاده شود و بهتر آن است قبل از ۱۴ماهگی کودک به او عسل داده نشود.

رفع کم خونی:

در خون فاکتورهای مختلفی وجود دارد و کمبود هر یک مشکلی است که نیاز به درمان پیدا می کند.یکی از بیماریهای کودکان، کم خونی است که عواملی چون فقر آهن یا کمبود گلبول قرمز باعث آن می شود.عسل منبع خوبی از آهن برای کودکان است و می تواند فقر آهن را جبران کند همچنین به دلیل آنکه عسل خاصیت ترمیم کنندگی خوبی دارد در بهبودی زخم هایی مانند زخم معده ی فعال در کودکان تاثیر گذار است و از خروج خون و گلبول قرمز و کاهش آن در بدن جلوگیری می کند.علاوه برموارد گفته شده خواص عسل برای کودکان می تواند با میکروب و باکتری ها و عوامل عفونت زا مبارزه کند بنابراین در درمان اسهال های خفیف خونی در کودکان نیز می توان از عسل طبیعی استفاده کرد.

کمک به درمان اریون:

اریون از بیماری هایی است که در کودکی به سراغ کودکان می آید،این بیماری که غدد بناگوشی رادرگیر می کند و غذاخوردن را سخت تر می کند به خوبی توسط عسل بهبود پیدا می کند،خواص ضد سرفه و ضد آلرژی عسل سبب می شود عوارض اریون کاهش پیدا کند.در بیماری اریون پرهیز غذایی بسیار اهمیت دارد و در صورت رعایت نکردن بسیاری از قسمت های بدن مانند مغز درگیر بیماری می شود، در طب سنتی در زمان شروع اریون توصیه می شود به مدت سه روز کودک استراحت کند و در این مدت از عسل استفاده کند.

درمان شب ادراری کودکان:

یکی از مشکلات کودکان شب ادراری است که بیشتر درسنین سه تا پنج سال مطرح است چرا که کودک در این زمان می تواند از طریق آموزش شب ادراری را کنترل کند. عوامل زیادی سبب شب ادراری کودکان می شود و کودک را با مشکلات ذهنی و روانی مختلفی روبه رو می کند از این رو در درمان خانگی شب ادراری یکی ازمهم ترین روش ها استفاده از عسل است.

خواص عسل برای کودکان می تواند غلظت خون را بالا ببرد و با جذب آب از کلیه ها را سبب شود بنابراین میزان مثانه کودک آب کمتری ذخیره می کند و در شب کودک دچار شب ادراری نمی شود. برای درمان شب ادراری کودکان نیاز به افزایش اعتماد به نفس در کودک و نیز آرامش در هنگام خواب است از این رو مصرف عسل با کاهش استرس نیز در درمان شب ادراری تاثیر گذار است. مصرف روزانه دو قاشق عسل در هنگام صبح و قبل از خواب تاثیر زیادی در درمان شب ادراری دارد.

رفلاکس معده کودکان:

کودکان معمولا زیاد دچار بازگشت اسید معده می شوند، یکی از خواص عسل برای کودکان کاهش علایم رفلاکس است.مصرف عسل به دلیل هضم راحت سنگینی معده را به دنبال ندارد، با تاثیر بر هورمون های مغز آرامش را به دنبال می آورد که حرکات شدید معده را کاهش می دهد واز طرفی چون ویسکوزیته بالایی دارد می تواند سطح معده را پوشش دهد واز بالاآمدن اسید معده جلوگیری می کند. خواص عسل برای معده کاملا در دنیای امروز اثبات شده است.

افزایش کلسیم بدن کودکان:

کلسیم عنصر مهمی در بدن کودکان است و کمبود آن بیماری ها و عوارض زیادی دارد. در بزرگسالان کمبود کلسیم پوکی استخوان را سبب می شود و در کودکان بیماری راشیتیسم از عواقب کمبود کلسیم در بدن است. بیماری راشیتیسم به نرمی استخوان ها گفته می شود که شکل پاهای کودک را تغییر می دهد و دلیل آن استفاده ی بدن از ذخیره کلسیم بدن یعنی استخوان می باشد.

بنابراین برای تامین این ذخیره کلسیم باید از مواد غذایی حاوی کلسیم استفاده کرد.استفاده از ترکیب شیر و عسل در افزایش کلسیم بدن کودک تاثیر به سزایی دارد. نکته مهم در ارتباط با خواص عسل برای کودکان این است که علاوه بر کلسیم حاوی منیزیم و ویتامین دی نیز هست که در تثبیت کلسیم در بدن کودک تاثیر گذار است. کمبود ویتامین دی همچنین می تواند سبب خستگی و بی حالی کودکان شود و با استفاده از خواص عسل برای کودکان می توان بخشی از ویتامین دی بدن تامین می شود.

آرامش بخشی:

در کودکان بیش فعال و پر جنب وجوش برای افزایش آرامش خصوصا برای به خواب رفتن کودک مصرف عسل بسیار مفید است. با مصرف عسل کودکان تغذیه مناسبی را دریافت می کنند، قندهای طبیعی موجود در عسل برخلاف قندهای دیگر افزایش و کاهش ناگهانی قند خون را به دنبال ندارد؛ این کاهش و افزایش قند بی قراری و بدخلقی در کودکان ایجاد می کند ولی بامصرف عسل می توان آن را کنترل نمود.

نشاط بخشی به کودکان:

کودکان سرحال در طول روز نیاز به جنب وجوش و انرژی و نشاط دارند. خواص عسل برای کودکان یک منبع انرژی سرشار است و کسالت و خستگی های کودکان را کاهش می دهد و به سرعت می تواند انرژی از دست رفته ی کودکان را برگرداند. عسل طبیعی حاوی موادی از جمله کامپفرول و کوئرستین است که برروی سیستم عصبی کودکان تاثیر می گذارند و سبب افزایش شادی آنها می شود،این مواد هچنین از تنش های عصبی جلوگیری می کنند.

افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها:

در عسل مواد موثره زیادی وجود دارد که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در برابر عوامل بیماری زا و عفونت ها قرار می گیرد و بدن کودکان را که بیشتر در معرض عفونت ها قرار دارند را مقاوم تر می کند. از جمله این مواد اسید سیتریک است که به مقداری در عسل وجود دارد و می تواند باکتری ها را نابود کند، همچنین پروتئین دفنسین که آن هم خاصیت باکتری کشی دارد، کالری و قند موجود درعسل در افزایش قوای جسمی کودک در زمان بیماری موثر است و اسانس های طبیعی عسل خواص میکروب کشی خوبی دارد. برای مقاوم شدن بدن کودکان بهتر است سه قاشق عسل در طول روز به او بدهید.

موثر در رشد کودکان:

در رشد کودکان نیاز به مواد معدنی و املاح مختلف است که با مصرف مواد غذایی و مکمل های مختلف تامین می شود. اگرچه که از عسل نمی توان به عنوان تنها ماده تامین کننده همه ی نیاز های بدن نام برد اما باید دانست که تعداد بسیار زیادی از عناصر، ویتامین ها و پروتئین ها در عسل وجود دارد که در یک حجم کم می توان به آن دسترسی داشت. بنابراین برای افزایش رشد جسمی و ذهنی کودکان بهتر است عسل را در برنامه غذایی کودکان قرار دهید.

درمان اسهال و استفراغ:

برای پیشگیری از اسهال و استفراغ باید روزانه به کودکان عسل داد، عسل رشد و تکثیر میکروب سالمونلارا متوقف می کند،این میکروب عامل اصلی اسهال است نکته جالب این است که خواص عسل در روده ها به مدت زیادی باقی می ماند و به راحتی می تواند اسهال را درمان کند.

در عسل طبیعی فواید بی شماری وجود دارد که بررسی هریک از آن ها به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند،امروزه در درمان های بیمارستانی نیزاز ترکیبات مختلف عسل استفاده می شود و نمونه ساده آن استفاده در محلول معروف ORS که یک داروی ضد اسهال است می باشد.وجود ویتامین های گروهB به آسانی مشکلات زیادی را برطرف می کند و همچنین اسانس ها و آنزیم های عسل نیز همانند گیاهان دارویی خواصی مشابه برای عسل به وجود می آورند.برای مثال عسل آویشن همانند گیاه آویشن خواص مفیدی را در درمان سرماخوردگی و رفع سوزش گلو و التهابات دارد.

ازطرفی از آنجا که نوزادان شیر خوار چون نمی توانند از عسل طبیعی استفاده کنند برای بهره بردن کودک از فواید عسل مادر می تواند از عسل استفاده کند تا خود و کودک نوزادش از این فواید استفاده کنند و در انتها باید دانست که مصرف عسل در دوران بارداری باید با نظر پزشک انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *