کودکان در چه سنی می توانند عسل بخورند؟

عسل برای کودکان

شاید اینطور به نظر می آید که عسل یک مواد غذایی کامل و طبیعی است و کودک شما می تواند به سادگی از عسل استفاده کند، اما بهتر است تا ۱۲ ماهگی کودک صبر کنید. ممکن است عسل حاوی باکتری هایی باشد (Clostridium Botulinum) که می توانند در سیستم گوارشی کودکان رشد کنند که می تواند باعث ایجاد بیماری بوتولیسم در کودک شما شود (Botulism)، این بیماری به ندرت دیده شده است اما بسیار خطرناک می باشد.

این گونه باکتری ها اغلب برای افراد بزرگسال خطر ساز نیستند. اما برای آسودگی خاطر خودتان بهتر است در پخت و پز و غذا هایتان از عسل برای کودکان استفاده نکنید (به عنوان مثال در پختن نان یا پودینگ از عسل استفاده نشود).

در کل عسل با دمای بسیار بالا مشکل دارد چه برای بزرگسال و چه برای کودک اگرچه ممکن است باکتری ها در دمای بالا از بین بروند، اما این گونه باکتری ها به سختی از بین می روند. غذاهای آماده ای که حاوی عسل هستند،  در هر حال اگر می خواهید از محصولات شیرین کننده دیگر استفاده کنید بهتر است قبل از هرکاری با پزشک کودک خود مشورت کنید.

اگر کودک شما علائم بیماری بوتولیسم را نشان می دهد یبوست همراه با ضعف عضلانی، مشکل مکیدن، فک ضعیف، گریه های مکرر و بی حالی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

غذا دادن به کودکان در سال اول می تواند برای پدر و مادر ها هیجان انگیز باشد. عسل شیرین کننده ملایم و طبیعی است، بنابراین پدر و مادر ها گمان می کنند می توانند از آن روی نان تست استفاده کنند و دیگر غذاها را با عسل شیرین کنند. متخصصان پیشنهاد می کنند بهتر است پدر و مادرها  یک سال صبر کنند و بعد از گذشت یک سال عسل را به برنامه غذایی کودکان خود اضافه کنند.

زیان ها و فواید استفاده از عسل

مصرف عسل برای کودکان

اگر عسل زودتر از زمان پیشنهاد شده در برنامه غذایی کودکان قرار بگیرد، خطر اولیه استفاده از عسل بیماری بوتولیسم است. خطر ابتلا به این بیماری برای کودکان زیر شش ماه بیشتر است.

باکتری هایی که عامل ایجاد این بیماری هستند در خاک و عسل و محصولات و فرآورده‌ هایی که از عسل استفاده می کنند یافت می شود. این باکتریها نروتاکسین هایی (Neurotoxin ) در بدن ایجاد می کنند که بسیار خطرناک است.

بوتولیسم یک بیماری بسیار خطرناک است. در حدود ۷۰ درصد از کودکانی که دچار این بیماری می ‌شوند تا میانگین ۲۳ روز به دستگاه‌ های تنفسی نیاز دارند و به صورت میانگین باید تا ۴۴ روز تحت مراقبت بیمارستان باشند. بیشتر کودکان با مراقبت های پزشکی بهبود می یابند و نرخ مرگ و میر در اینگونه موارد کمتر از ۲ درصد است.

  ۷ خواص عسل گون شگفت انگیز که نمی دانید.

شیرین کننده‌ های دیگر نیز خطر ابتلا به بیماری بوتولیسم را به همراه دارند. متخصصان استفاده از شیرین کننده ها را تا قبل از ۱۲ ماهگی کودک پیشنهاد نمی کنند. بهتر است قبل از استفاده از شیرین کننده ها با پزشک خود مشورت کنید.

علایم بیماری بوتولیسم

مرسوم ترین علائم بیماری بوتولیسم شامل :

  • سستی ، ضعف در بدن
  • تغذیه ضعیف در کودکان
  • یبوست
  • بی حالی بی مورد

کودک شما ممکن است که کج خلقی کند، مشکلات تنفسی داشته باشد، یاد گریه ضعیفی داشته باشد. برخی کودکان ممکن است دچار تشنج شوند.

علائم این بیماری معمولاً در ۱۲ تا ۳۶ ساعت اولیه خود را نشان می دهند و معمولاً با یبوست شروع می شوند. اگرچه، مشاهده شده است که برخی از کودکان حتی تا ۱۴ روز پس از ابتلا به بیماری بوتولیسم علائمی از خود نشان نداده اند.

ممکن است برخی از علایم بیماری بوتولیسم، مانند بی حالی و کج خلقی، باعث شود تا تشخیص شما نادرست باشد و آن را با عارضه های دیگری مثل سپسیس (Sepsis) یا مننگوانسفالیت (Meningoencephalitis) اشتباه بگیرید. بنابراین حتما باید به پزشک اطلاع داده شود که کودک از عسل استفاده کرده است. تشخیص صحیح کمک می کند تا روش درمان مناسبی پیش بینی شود.

اگر کودک شما علائم بوتولیسم، را از خود نشان می‌ دهد و به تازگی از عسل استفاده کرده است، شما باید این موضوع را جدی بگیرید و آن را یک مورد اورژانسی لحاظ کنید. بلافاصله به نزدیکترین اورژانس مراجعه کند.

آیکون عسل یک

به دنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل یک با ضمانت بازگشت وجه عسل طبیعی ارائه می دهد.

تماس با : ۰۹۱۲۰۶۴۱۰۱۴            ۶۳۱۵۷۷۲ – ۰۲۶۳

فواید عسل برای کودکان

پس از این که کودک شما ۱۲ ماهگی خود را پشت سر گذاشت می تواند از عسل استفاده کند که فواید غذایی بسیاری نیز در عسل وجود دارد و استفاده از آن در برنامه غذایی کودکان پیشنهاد می شود.

عسل حاوی موارد زیر می باشد :

  • آنزیم ها
  • آمینو اسید ها
  • مواد معدنی
  • آنتی اکسیدان‌ ها

همچنین عسل حاوی مقداری ویتامین B و ویتامین C است. ارزش غذایی و ویتامین هایی که در عسل وجود دارد به نوع عسل و چگونگی تهیه آن بستگی دارد، بیش از ۳۲۰ نوع مختلف از عسل وجود دارد.

  درمان سرطان با بره موم

عسل همچنین از شکر معمولی شیرین تر است. این یعنی شما می ‌توانید مقدار کمتری از عسل را در مقایسه با شکر استفاده کنید و همچنان طعم و مزه دلخواه را داشته باشید.

از دیگر فواید عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خوردن عسل برای نوزادان

می توانید از عسل به عنوان داروی آرامبخش برای جلوگیری از سرفه استفاده کنید، اما برای کودکان سنین کمتر از ۱۲ ماه نباید استفاده شود. همچنین از عسل می‌ توانید برای التیام بخشیدن به زخم ها، به صورت موضعی، استفاده کنید. در اینجا باز هم اشاره می کنیم که این مورد برای کودکان سنین کمتر از ۱۲ ماه پیشنهاد نمی‌ شود چرا که بوتولیسم می تواند از طریق زخم های سطحی نیز وارد بدن شود.

اگر شما به دنبال استفاده از فواید غذایی عسل برای کودک هستید، بهتر است از انواعی استفاده کنید که فرآوری نشده اند (Processed). حتی در این صورت هم برای استفاده از فواید عسل و ارزش غذایی آن، شما باید مقدار قابل توجهی از آن را مصرف کنید.

در واقع، یک قاشق غذا خوری از عسل، به جز افزودن کالری، فواید دیگری برای شما نخواهد داشت. بنابراین بهتر است از عسل به میزان کمی استفاده کنید. همچنین عناصر به کار برده شده در عسل خریداری شده را به دقت مطالعه کنید چرا که همانطور که اشاره کردیم، انواع مختلفی از عسل وجود دارد و ممکن است در برخی از انواع مختلف آن از شکر و یا عناصر دیگری نیز استفاده شده باشد.

آیا عسل خام از انواع مختلف دیگر آن بهتر است ؟

عسل خام یا عسل طبیعی، عسلی است که از هیچ گونه صافی نگذشته است و به هیچ عنوان فرآوری نشده است. به صورت کاملاً مستقیم از کندوی عسل جمع آوری شده است و شامل ویتامین های طبیعی، مواد معدنی و دیگر ترکیبات طبیعی است که در انواع دیگر عسل ها، یعنی عسل های فرآوری شده نیز یافت می شود.

اما عسل خام ممکن است کمی بهتر از انواع دیگر آن باشد، بنابراین اگر می خواهید از آلرژی های فصلی خلاص شوید بهتر است از عسل خام استفاده کنید.

عسل خام نیز می تواند در کودکان سنین کمتر از ۱۲ ماه باعث ایجاد بیماری بوتولیسم شود. همچنین عسل خام ممکن است گرانتر از انواع مختلف فرآوری شده آن باشد.

چگونه از عسل استفاده کنیم ؟

مانند دیگر شیرین کننده ها، نیازی نیست عسل را به سرعت در برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید. اگر می خواهید عسل را در برنامه غذایی کودک خود جای دهید می توانید به سادگی آن را به غذاهای مورد علاقه کودک تان اضافه کنید. مانند هر غذای جدیدی، بهتر است عسل را کم کم به برنامه غذایی اضافه کنید.

  درمان عفونت رحم با عسل: بسیار ساده و کارآمد برطرف کنید

یکی از روش های افزودن غذای جدید، روش “چهار روز انتظار” است. در این روش، به فرزند تان  مقداری عسل بدهید ( البته اگر سن فرزند تان بیشتر از ۱۲ ماه است) و غذای جدیدی به برنامه غذایی فرزند تان اضافه نکنید. اگر در این بازه زمانی ۴ روزه واکنشی از جانب فرزندتان مشاهده کردید بلافاصله با پزشک تان تماس حاصل کنید.

استفاده از عسل به عنوان جایگزین برای شکر :

عسل برای کودکان بالای ۱۲ ماه

شما همچنین می توانید از عسل به عنوان جایگزینی برای شکر در دستورالعمل های غذایی خود استفاده کنید. برای هر یک فنجان شکر در دستورالعمل های غذایی می توانید یک دوم تا دو سوم فنجان از عسل استفاده کنید. مقدار آن بستگی به سلیقه و ذائقه شما دارد.

عسل به صورت طبیعی یک شیرین کننده مطلوبی می باشد، بنابراین بهتر است از میزان کمتری شروع کنید و در ادامه به آن بیافزایید.

جمع بندی

عسل می ‌تواند در برنامه غذایی کودکان شما قرار بگیرد، اما بهتر است برای اضافه کردن عسل در برنامه غذایی کودک تان تا ۱۲ ماهگی کودک صبر کنید. در صورتی که هرگونه سؤالی در مورد اضافه کردن غذای جدیدی به برنامه غذایی کودکان خود دارید، بهتر است قبل از هر کاری پزشک تان را در جریان بگذارید.

پیشنهادات و توصیه ها در مورد هر کودک و با توجه به شرایط کودک متفاوت است و همه ساله در حال تغییر است، پزشک شما به آخرین اطلاعات روز دسترسی دارد و می تواند شما را راهنمایی کند.

مطالب زیر را حتما بخوانید.

عسل پیشنهادی برای کودکان بالای ۱۲ ماه

۱۴۵,۰۰۰ تومان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با عسل یک