جایگاه زنبور عسل و عسل در قرآن کریم

جایگاه زنبور عسل در قرآن کریم
جایگاه زنبور عسل در قرآن کریم یک جایگاه بسیار بالایی است. اهمیت عسل در قرآن کریم طبق آیات ۶۸ و ۶۹ سوره نحل کاملا مشخص شده است. جوی عسل در قرآن یک تشبیه از بهشت که خداوند به خوبی آن را برای ما تصویر سازی کرده است.
نحل به معنی عسل در قرآن کریم در جزء چهاردهم آمده است.

آنچه ما در مقاله جایگاه زنبور عسل و عسل در قرآن برای شما بیان می کنیم.

  • عسل در قرآن کریم
  • فواید عسل در اسلام
  • اهمیت عسل در قرآن
  • اسم عسل در قرآن
  • آیات قرآن درباره عسل
  • خواص عسل در روایات
  • ویدیو خلقت زنبور عسل

یک سوال که در ذهن همه هست؟

واقعا چرا خداوند جایگاه زنبور عسل در قرآن را اینقدر مورد اهمیت دانسته و به انسانها این موضوع را بیان می کند و جایگاه این حیوان را بالا ببرد؟

دوستان خوبم آنچه مورد اهمیت است کاری که زنبور عسل برای این دنیا می کند یعنی کاری که به بقای این حیات دنیا و زندگی انسانها ارتباط مستقیم دارد. در واقع ما انسانها بدون طبیعت و درختان و گیاهان نمی توانیم زندگی بکنیم.

بپردازیم به اصل موضوع جایگاه زنبور عسل در قرآن کریم خداوند عسل را یک نوشیدنی می داند که سرتاسر شفا و سلامتی به همراه دارد.
خدا دو چیز را شفابخش توصیف کرده یکی خود قرآن کریم و دیگری عسل را در قرآن سوره ای به نام نحل وجود دارد برای کسانی که اهل تفکر و فکر هستند. نام گذاری هر کدام از سوره ها حکمتی دارد. پس این موضوع را مورد اهمیت قرار دهید.

آیکون عسل یک

به دنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل یک به شما، با ضمانت بارگشت وجه عسل طبیعی ارائه می دهد.

تماس با : ۰۹۱۲۰۶۴۱۰۱۴

عسل در قرآن کریم

همانطور که در ابتدای مقاله دو آیه در مورد عسل و زنبور عسل معرفی کردیم به توضیح کامل می پردازد. حضرت محمد(ص) عسل برای یک شفادهنده برای تمامی بیماری ها می داند و نزد رسول خدا هم جایگاه درمانی ویژه ای داشته است.
آیات مربوط به زنبور عسل

آیه ۶۸ از سوره مبارکه نحل

وَأَوْحَى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ

اگر بخواهیم معنی این آیه را بازگو کنیم این است که خداوند به زنبور عسل الهام فرستاد که از کوه ها و درختان و گیاهان واز داربستهایی که (مردم از تاکها) می سازند خانه بساز.

اگر بخواهیم این آیه را تفسیر بکنیم به موارد زیر می توان اشاره کرد.

تفسیر آیه ۶۸ سوره نحل

 به کوشش و تلاش حیوانات و انتخاب خانه بر اساس غریزه ای که خدا در وجود آنها قرار داده اشاره می کند. و همچنین به تفاوت عسل می پردازد زنبورهایی که در کوه ها و درختان مشغول به کار هستند. عسل بهتری دارند.

آیه ۶۹ از سوره مبارکه نحل

ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَهً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ
اگر بخواهیم معنی این آیه را بازگو کنیم این است که خداوند می فرماید بعد از همه ثمرات تناول کن، و مسیرهایی را که پروردگارت برای تو تعیین کرده به راحتی بپیما، از درون شکم آنها نوشیدنی خاص بیرون می آید، به رنگهای متفاوت، که در آن شفای مردم است در این امر نشانه روشنی است برای کسانی که اهل تفکراند!

تفسیر آیه ۶۹ سوره نحل

۱-عصاره همه میوه ها عسل هست. ” کُلى من کل الثمرات “

۲-خداوند زنبور عسل و تمام حیوانات را هدایت می کند تا برای خودشان خانه بسازند یعنی تمام کارهایشان طبق آنچه خداوند می خواهد است. ” سُبل ربک “

۳-همه مراحل ساخت عسل در شکم بسیار کوچک زنبور عسل اتفاق می افتد. شگفتی خلقت ” یخرج من بطونها “

۴-عسل را با رنگهای متفاوت معرفی می کند. عسل دارای انواع رنگ هاست که دلیل آن متفاوت بودن درختان و گیاهان و گل هاست ” مختلفاً الوانه “

۵-عسل را شفای مردم می داند. گل و گیاهان خواص شفا هست که تبدیل به عسل می شود.    ” فیه شفاء للناس “

۶-این آیه برای کسانی است که می خواهند تفکر بکنند. ” لقوم یتفکرون ” البته کسانی هم هستند از عسل خیلی استفاده می کنند ولی به آن توجه نمی کنند که چطور به وجود آمده است.

فواید عسل در اسلام

فواید عسل در اسلام را می توانیم با ائمه معصومین و پیامبر اسلام بشناسیم. پیامبر اسلام در زمان خود از عسل خیلی استفاده می کردند. طوری که به یاران خودشان هم استفاده از عسل را توصیه می کردند.

در اسلام توصیه هایی در مورد عسل و مواد غذایی پر ارزش صحبت های زیادی شده است.
پیامبر اسلام(ص) فرمودند:
“لم یستشف المریض بمثل شربه العسل» «هیچ مریضی، به مانند نوشیدن عسل شفاء پیدا نمی‌کند.”

رسول خدا عسل و قرآن را شفای مردم می دانند در جایی فرموده اند که عسل برای شفای مردم است و قرآن شفای آنچه درون سینهاست.

حضرت علی (ع) در برخی از روزها با عسل روزه خودشان را باز می کردند.
پیامبر خدا فرموده اند که هر کس در هر ماه ۳ بار در صبح عسل مصرف بکند به نیت اینکه خداوند شفا در آن قرار داده از هر مریضی در امان خواهد بود.

جایگاه عسل و خواص عسل در روایات

جایگاه عسل در قرآن کریم و امامان و پیامبر اسلام بسیار بالاست از همین رو ما برای شما از روایات اهل بیت برای شما نقل می کنیم.

امام رضا(ع) از رسول خدا نقل کرد که فرموده اند: «خداوند برکت را در عسل قرار داده است، درمان دردها در آن است و هفتاد پیامبر دوام سودمندی آن‌ را از خداوند خواسته‌اند». منبع (مکارم الاخلاق جلد ۱ صفحه ۳۵۹ )

امام رضا(ع) می فرماید: «کسی که می‌خواهد در همه زمستان از سرماخوردگی در امان باشد، هر روز ۳ لقمه شهد(عسل) بخورد». منبع (طب الامام الرضا علیه السلام ، صفحه ۳۷)

پیامبر گرامی(ص) می گویند: «عسل چه عالی نوشیدنی‌ای است، قلب را مراقبت می‌کند و سردی سینه را از میان می‌برد». منبع (مکارم الاخلاق جلد ۱ صفحه ۳۵۸)

  خواص عسل ؛ ۲۰ خواص عسل که باورتان نمی شود

امام هفتم می فرماید: «در عسل، درمان هر دردی است، هر کس ناشتا یک انگشت از آن ‌را بخورد، این عسل بلغم را پایان می‌دهد، صفرا را فرو می‌نشاند، تلخه سیاه را مانع می‌شود، ذهن را تازه کند و اگر که با کندر خورده بشود، حافظه را نکو می‌سازد.»

عسل در روایات

پیامبر اسلام می فرماید: «نزد من، برای زن تازه‌زا، درمانی مثل خرما و برای بیمار، درمانی مثل عسل وجود ندارد». منبع (کنز العمال جلد ۱۰ صفحه ۴۴)

پیامبر خدا می فرماید: «تن با ۳ چیز شاداب و پروریده می‌شود.۱- بوی خوش،۲- لباس ملایم و ۳- نوشیدن عسل» منبع (مفاتیح الحیاة صفحه ۱۵۹ و طب النبی صفحه ۲۵).

امام کاظم(ع) نقل کرده اند: «عسل درمان هر درد است، اگر که آن را از شهدش استخراج کنی»

پیامبرخدا فرمود: «اگر در چیزی درمانی باشد، در نیشتر حجامت‌گر و نوشیدنی‌ از عسل است»

حضرت امام رضا(ع) فرمود: «هر کس در نطفه‌اش نقصانی پدید آمد، شیر یا عسل بخورد» منبع (اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام صفحه ۷۲۴)

امام رضا(ع) از امیرالمومنین علی(ع) نقل کرده است که فرمود: «۳ چیز حافظه را بیشتر می‌کند و بلغم را از بین می‌برد، ۱- قرائت قرآن، ۲- عسل و ۳- کندر». منبع (اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه السلام صفحه ۷۲۴)

اهمیت عسل در قرآن

امامان ما و پیامبر اسلام در مورد خواص عسل صحبت های زیادی کرده اند که ما بخشی از آن را برای شما نقل می کنیم. این فرمایش ها همه از آیات قرآن و آنچه از خود عسل دیده اند برگرفته است. پس توصیه امامان معصوم و پیامبر اسلام را با تمام وجود بخوانید. در همه ابعاد ما روایات را آورده ایم از جمله بهداشت، سلامت روان، سلامت جسم و ذهن و بیماری ها

اسم عسل در قرآن

کلمه عسل یکبار در قرآن کریم آمده و آن هم در شرح نعمتهای بهشتی است:  “مَثَلُ الْجَنَّةِ الَّتي  وُعِدَ الْمُتَّقُونَ فيها … أَنْهارٌ مِنْ عَسَلٍ مُصَفًّى” « توصيف بهشتى كه به پرهيزگاران وعده داده شده، چنين است: در آن … نهرهايى از عسل مصفّاست »

خلقت زنبور عسل

خلقت زنبور عسل را می خواهیم در یک ویدیو به شما نشان دهیم.

عسل طبیعی

دانستنی های عسل طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با عسل یک